آنفلوآنزا را نبايد ناديده گرفت

 
با توجه به فرا رسيدن فصل سرما و شيوع بيماري آنفلونزا، اين بيماري طي روز هاي گذشته نيز در استان خراسان جنوبي مشاهده شده است.

آنفولانزا يك بيماري ويروسي حاد دستگاه تنفس است كه مهم ترين راه انتقال ويروس آن در محيط هاي بسته پر جمعيت از طريق هوا مي باشد. از آنجا كه ويروس آنفلوانزا ساعت ها در شرايط سرد و رطوبت كم در محيط زنده مي ماند، از طريق ترشحات آلوده نيز مي تواند منتقل شود.
 اين بيماري با عفونت حاد دستگاه تنفسي، تب بالاي۳۸درجه، سردرد، دردعضلاني، ضعف و بي حالي، گلودرد و سرفه ظاهر شده و سالمندان ، خردسالان، بيماران قلبي، ريوي و كليوي، بيماران با مشكلات متابوليكي نظير ديابت كم خوني و نقص ايمني را  مي توانند دچار عوارضي مانند سينه پهلو (پنوموني) نمايد.

به گفته دكتر شايسته مدير مبارزه با بيماري هاي مركز بهداشت استان، با توجه به شيوع آنفلوانزا در فصول پاييز و زمستان ، بهترين راه پيشگيري از آنفلوانزا شستن مكرر دست هاست و مردم بايد نسبت به رعايت بهداشت شخصي به خصوص در مورد سرفه و عطسه كردن بدون استفاده از دستمال كاغذي و انتقال ويروس از طريق دست هاي آلوده به ترشحات مخاطي ، آگاه باشند .

دكتر شايسته با بيان اينكه معمولا كودكان هسته اوليه انتشار اين بيماري هستند، اظهار داشتند : والدين نسبت به آموزش رعايت نكات بهداشتي به دانش آموزان اقدام كنند و در صورت بروز بيماري ضمن مراجعه به پزشك، استراحت كودك و استفاده از مايعات فراوان، از فرستادن كودك بيمار به مدرسه خودداري نمايند تا مانع ابتلا ساير دانش آموزان شوند.

ايشان ضمن بيان اهميت واكسيناسيون آنفلوانزا در پيشگيري از بروز عوارض بيماري، واكسن آنفلوانزا را به سالمندان، كودكان زير ۲سال، بيماران با مشكلات زمينه اي  و پرسنل بهداشتي درماني توصيه نمودند.

 
تاریخ به روزرسانی:
1398/09/20
تعداد بازدید:
12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal